środa, 29 kwietnia 2015

Sztuka recytacji Koranu



Słuchanie poprawnie wykonywanej recytacji Koranu wystarcza, aby zmiękczyć serce prawie każdego muzułmanina. Recytacją Koranu zdarza się także zachwycać nie muzułmanom – tym zupełnie przypadkowym, jak i tym, którzy na co dzień zajmują się naukową analizą muzyki, rytmu, dźwiękowych form ekspresji, a także etnologom, religioznawcom, a nawet... neurologom!

Słowo Tajweed literalnie oznacza „biegłość”, „doskonałość”, „robienie czegoś dobrze”. Tajweed to sposób na recytację Koranu w sposób piękny, melodyjny, podkreślający jego rymy, poprawnie wydobywający z tekstu każdy dźwięk tego niesamowitego języka.


Muzułmanie wierzą, że Koran został zesłany ludzkości wraz z zasadami jego recytacji. Kiedy Anioł Gabriel  (Dżibril) przekazywał Muhammadowi kolejne wersety Koranu, robił to recytując je w piękny sposób. Prorok miał w sposób jak najbardziej zbliżony do anielskiej recytacji, przekazywać treści Koranu swoim towarzyszom. Wtedy Koran istniał tylko w formie oralnej i w taki właśnie sposób był recytowany ludziom przez ludzi.  Koran oryginalnie był recytowany w jednym języku i jednym dialekcie. Jednak kiedy recytatorzy Księgi zaczeli pojawiać się w coraz to nowszych częściach Arabii w ich recytacji zaczęły pojawiać się różnice. Nauka Tajweedu stała się szczególnie ważna kiedy populacja muzułmanów przestała obejmować swoim zasięgiem tylko Arabów. Muzułmanie, którzy nie mówili po arabsku , czy też ci, dla których arabski był drugim językiem nie posiadali takiej łatwości we właściwej recytacji arabskiego tekstu. Wtedy okazało się, że zasady Tajweedu warto byłoby spisać, uregulować, przyjrzeć się im uważniej.  Dziś wyróżnia się siedem sposobów  na recytację. Dlaczego siedem i czy wszytkie siedem jest uważanych za pochodzące od Boga – to długa i skomplikowana historia – ale wbrew pozorom nie różnią się od siebie tak bardzo.



Koran to po arabsku Kuran. Słowo to pochodzi od arabskiego czasownika jakarau (kara) oznaczającego recytować, czytać . K'riat HaTorah oznacza natomiast recytację Tory. Obydwa te zjawiska – choć różnią się co do zasad i tego kiedy się wydarzają,  są tak naprawdę bardzo do siebie podobne!






Muzułmanie modląc się recytują wybrane sury Koranu. Jest więc obowiązkiem każdego muzułmanina, aby robić to jak najlepiej potrafi, a więc Tajweed na poziomie własnych możliwości powinien być przestrzegany. Tajweed jest obowiązkiem każdego muzułmanina, lecz  piękna, idealna recytacja Koranu jest rodzajem sztuki. Ponieważ jednak recytacja jest tak ważna w życiu każdego, nie trzeba być sheihkem, żeby robić to w sposób niesamowity!



Recytacja w wykonaniu malarza pokojowego:



Więźnia:



Ciemnoskórego brata, którego wygląd może Was zmylić:


Bezdomnego:






Mohamed Ghilan  neurolog na podstawie swoich badań orzekł, że istnieje pewna paralela pomiędzy osiągnięciami muzułmanów w złotych latach islamu, a zapamiętywaniem Koranu i jego recytacją. Według niego nauka Koranu poprzez zwracanie uwagi na wymowę,  melodyjność i zasady w niezwykły sposób stymuluje obszary mózgu w płacie skroniowym, który jest ośrodkiem konsolidacji pamięci. Im bardziej aktywne są te obszary, tym mózg staje się bardziej wydajny w procesie zapamiętywania i uczenia się nowych rzeczy. Nauka recytacji jest, więc po prostu niezwykle stymulującym ćwiczeniem intelektualnym. Tłumaczyć może to też, dlaczego muzułmanie w dziwnie efektowny dla osób postronnych sposób uczą się na pamięć tak dużych fragmentów Koranu. Na świecie nie jest rzadkością spotkać ludzi, którzy znają go na pamięć. Muzułmanie uznają oczywiście, że ta łatwość z którą uczą się na pamięć świętej Księgi, świadczy o jej boskim charakterze.  W końcu w samym Koranie Bóg obiecuje ludziom, że tak właśnie będzie:

I My uczyniliśmy go łatwym, w twoim języku,.
My uczyniliśmy go łatwym, w twoim języku: być może, oni sobie przypomną!
I uczyniliśmy łatwym Koran dla przypomnienia, lecz czy znajdzie się ktoś, kto będzie pamiętał?



HBO zrealizowało jakiś czas temu bardzo ładny film o międzynarodowym konkursie recytacji Koranu dla dzieci. Bohaterami produkcji są dzieci z różnych krajów świata, które znają już cały Koran na pamięć i zostały zakwalifikowane do ostatniego etapu konkursu, który ma odbyć się w Kairze. Niektórzy bohaterowie znają na pamięć całą świętą księgę, pomimo, że nie piszą i nie czytają jeszcze nawet we własnych rodzimych językach, a arabski jest dla nich językiem zupełnie obcym. Nie brzmi jak cud? W pierwszej części filmu zastanawiamy się jednak… dlaczego  rodzice tego chłopca nie zachęcają go do nauki czytania i pisania, tylko do zapamiętywania wersów, których nie rozumie? Jednak na koniec okazuje się, że dla wszystkich bohaterów przygoda z recytacją kończy się dobrze i wprowadza coś dobrego do ich życia. Dzięki zajęciu wysokich miejsc w konkursie zostają przyjęci do prestiżowych szkół, mają szanse na lepszą edukację, odbywają podróż życia. Warto zobaczyć!



Recytacje wykonywane przez  bardzo małe dzieci nie należy bynajmniej do rzadkości. W muzułmańskim świecie uchodzą one  zresztą za jedne z najbardziej zwruszających. Wyznawcy islamu wierzą, że dzieci są całkowicie bezgrzeszne. Co może być więc piękniejszego od słów samego Boga przekazanych głosem niewinnego dziecka?


Ci dwaj chłopcy to absolutne hity internetu:



Dzieci poniżej lat 3? Proszę bardzo:









Warta zauważenia jest  niezwykła melodyjność recytacji. Ajaty (wersety) koraniczne rymują się ze sobą, a jakby tego było mało, rymy bardzo często zmieniają rytm, co wywiera mocny efekt na słuchaczu - nie nudząc go, wciąż zaskakując, nadając recytacji efektowności.  Tajweed wymusza na czytelniku „śpiew” w celu niesamowicie dokładnego i dobitnego wymówienia każdego dźwięku.


 Aisha powiedziała, że Muhammad powiedział:
Ten kto jest biegły w recytacji Koranu będzie uhonorowany, a ten, który będzie recytował Koran i będzie miał trudności w recytacji, a mimo to będzie się starał go recytować najlepiej jak potrafi, dostanie podwójne wynagrodzenie. 


Jeśli jestesmy już przy Aiszy... co z kobietami? Czy recytują? Czy im wolno? Ależ oczywiście, że im wolno, a nawet muszą to robić, bo bez tego nie ma modlitwy. Co bardziej ortodoksyjni panowie z brodami pouczają czasem świat, że lepiej byłoby gdyby kobiety recytowały sobie we własnym gronie, gdyż ich głos jest zmysłowy i może to przynieść odwrotny skutek. Jenak nawet największe autorytety muzułmańskiego świata uznają za dozwolone słuchanie kobiecej recytacji, a kobiety są dopuszczane do konkursów recytacji. 








Koran recytowany jest na całkiem świecie. Wszędzie tam gdzie są muzułmanie. Każdy bowiem muzułmanin lepiej czy gorzej potrafi to robić. Recytacje odbywają się czasem nawet w najmniej oczekiwanych okolicznościach i miejscach - także tych pozornie nie mających z islamem za wiele wspólnego. Jak na recytacje reagują niemuzułmańscy słuchacze?

Recytacja Koranu w Watykanie:


W kościele:




Recytacje bywają bardzo wzruszające, szczególnie gdy sama treść przywoływanej sury taka właśnie jest. Płaczący recytatorzy i słuchacze to w muzułmańskim towarzystwie nic dziwnego :).








Komu się podobało i chciałby więcej?
Moja ulubiona recytacja - Sura Maryam, opowiadająca historię Jezusa i jego matki. 




piątek, 3 kwietnia 2015

21 wpływowych polityków świata, którzy są… muzułmankami.


W parlamentach i radach ministrów wielu krajów zasiadają muzułmanki. Poniżej tylko te o najwyższych pozycjach lub największym wpływie na świat polityki.

1. Dalia Mogahed została wybrana osobistą doradczynią prezydenta Baraka Obamy. Pracuje w Białym Domu. Urodziła się w Egipcie. Doradza prezydentowi w sprawach dotyczących Bliskiego Wschodu oraz kwestiach związanych z muzułmanami. Napisała książkę „Who speaks for Islam”. Zapytana po co jej to wszystko, odpowiada: Chcę po prostu nieść światu prawdziwe informację dotyczące islamu. Jest też pierwszą kobietą w hidżabie pracującą w Białym Domu.













2. Dr. Ivana Hrdlickova (Czeszka) jest sędzią i ekspertem w Radzie Europy. Jest także badaczką prawa szariatu, skupioną na prawach człowieka, kobiet oraz muzułmańskim systemie podatkowym.




3. Sultana Raziyya była sułtanką Delhi w latach 1236 – 1240. Rządziła sułtanatem sama, bez pomocy żadnego mężczyzny. Została mianowana na władczynię po śmierci swojego ojca. Miała wyróżniać się niezwykłym talentem żołnierskim. Była dowódcą armii. Wybudowała wiele szkół, uniwersytetów, meczetów i bibliotek.








 

4. Arwa al-Sulayhi  została osierocona w bardzo młodym wieku. Król i królowa Jemenu, jej wuj i ciotka, postanowili ją adoptować. Otrzymała staranną edukację, zwłaszcza z zakresu poezji i Koranu. Znana była z niesamowitej pamięci. Po śmierci wuja została władczynią Jemenu. Sama rządziła krajem przez ponad 50 lat. Nigdy nie straciła poparcia Jemeńczyków, którzy czule nazywali ją „małą królową ”.



5. Baroness Pola Uddin to pierwsza muzułmanka i pierwsza kobieta z Bangladeszu, która została wybrana do brytyjskiej Izby Lordów. Swoje życie poświęciła staraniom dotyczącym reform socjalnych i równości praw wszystkich grup społecznych.




6. Kholoud Al-FaqihSędzina w sądzie prawa religijnego w Ramallah. Została pierwszą sędziną szariatu w Palestynie. 




7. Fatou Bensouda6 czerwca 2012 została szefową prokuratury Międzynarodowego Trybunału Karnego. Pochodzi z Banju w Gambi.




8. Fawzia Yusuf Haji AdanPierwsza kobieta premier i minister spraw zagranicznych Somali.




9. Benazir Bhutto była jedenastym premierem Pakistanu, w dodatku wybranym do tej funkcji dwukrotnie (1988-90 i 1993-96).



10. Diah Permata Megawati Setiawati Sukarnoputri w latach 2001 do 2004 była prezydentem Indonezji.




11. Tansu Penbe Çiller – ekonomistka, wykładowczyni akademicka, która była premierem Turcji w latach 1993-1996.



12. Begum Khaleda Zia – premier Bangladeszu, wybrana na tą pozycję dwukrotnie – 1991-1996 i 2001-2006. Jest prezeską i liderką jednej z najważniejszych partii BNP.




13. Sheikh Hasina już od 6 lat sprawuje funkcję premiera Bangladeszu. I to drugi raz. Służyła już jako premier w latach 1996 – 2001. W przerwie między jej kadencjami jak i przed jej pierwszą kadencją,  premierem była także kobieta. Patrz  punkt wyżej J.Kobiety w Bangladeszu nie oddają władzy nad rządem mężczyznom już prawie od ćwierć wieku.



14. Mame Madior Boye – premier Senegalu w latach 2001-2002. Pracowała na stanowisku doradcy Prokuratora Generalnego Senegalu. Kolejno była sędzią i pierwszą wiceprzewodniczącą Regionalnego Sądu Najwyższego w Dakarze. Pełniła również funkcję przewodniczącej tamtejszego Sądu Apelacyjnego a następnie awansowała na stanowisko radcy w Najwyższym Sądzie Apelacyjnym Senegalu. Ponadto od maja 2000 roku pełniła obowiązki minister sprawiedliwości. We wrześniu 2004 roku otrzymała funkcję specjalnego pełnomocnika ds. ochrony cywilów w konfliktach zbrojnych z ramienia Unii Afrykańskiej.



15. Atifete Jahjaga -  kosowska polityk i policjantka, prezydent Kosowa od 7 kwietnia 2011 roku



16. Roza Otunbajewa

Jedna z liderów tulipanowej rewolucji w 2005, a następnie działaczka opozycji i jedna z liderów rewolucji w kwietniu 2010. 7 kwietnia 2010 mianowana p.o. prezydenta i szefową rządu tymczasowego. 19 maja 2010 mianowana prezydentem Kirgistanu. Pełniła ten urząd do 1 grudnia 2011.



17. Zubeida bint Jaf’ar  - żona kalifa Harun al-Rashid. Wierzy się, że on i jego żona stali się inspiracją dla Baśni z tysiąca i jednej nocy. Mąż pozwolił jej na objęcie wpływowje pozycji w sądzie kalifatu. Podobno jej decyzje były zawsze właściwe i mądre. Kiedy jej mąż opuszczał swój pałac wraz z armią, Zubeida sprawowała władzę nad królestwem.




18. Sarkar Amman zwana też  Nawab Sultan Kaikhusrau Jahan Begum była władczynią  Bhopal (dzisiaj leżącego w Indiacha) w latach 1901 do 1926. Zreforowała system administracyjny.



19. Córka Bakwa Turunku, królowa Amina jest znana ze swpoch militarnych osiągnieć. Była odpowiedzialna za rozbudowę fortyfikacji wokół miasta Zazzau, które służyły do obrony przed wrogiem.




20. Sultana Khadija była jedną z trzech sułtanek, które rządziły Malediwami w średniowieczu. Była władczynią przez prawie 30 lat, a po niej… władzę przejęła jej siostra Mariam.



.

21. Cissé Mariam Sidibe Kaïdama była premierem Mali w latach 2011- 2012.  






czwartek, 2 kwietnia 2015

10 filmików, które zmieni Twoje postrzeganie świata.


Gdy myślicie „kraje muzułmańskie” – macie przed oczami baryłki ropy, kałasznikowy, rosochate brody i ubrane na czarno kobiety? Gdy myślicie "islam" wyobraźnia podpowiada Wam jeszcze gorsze rzeczy?

Mamy dla Was sympatyczną odmianę. 

1. Gdy myślicie „UCHODŹCY” macie przed oczami morze mrówek wędrujących przez pustynie, żebraków, biedaków? 

Pamiętacie jak rok temu cały świat nagrywał filmiki do kawałka Happy? Na czym polegał fenomen tej piosenki? Chyba na tym, że każdy z nas chciałby być szczęśliwy. Syryjczycy, którzy z powodu wojny musieli opuścić swoje domy i znaleźli się w  ośrodku dla uchodźców, także chcą być szczęśliwi.






2. Gdy myślicie „KAIR” widzicie nieskończony chaos i bałagan, podrywającyh turystki lovelasów i nachalnych przedawców? 

Film zrealizowany przez Nermin Habib z muzyką  Egyptian Project” pod tytułem  “Ya Amar” , przedstawia zwykłe rutynowe czynności Egipciajan mieszkających w Kairze. To co dla nich codzienne, dla nas na filmie wygląda magicznie.



3. Kiedy myślicie – „IRAK” – widzicie ISIS? Mordowanie chrześcijan? W najlepszym przypadku Saddama Husajn?

Nikomu nie przychodzi już do głowy wspaniała cywilizacja, Mezopotamia, Tygrys i Eufrat? Przypomnijcie sobie o tym przez chwilę…Kliknijcie TU. 



4. Gdy myślicie „AFGANISTAN”, widzicie kobiety w niebieskich, syntetycznych burkach? 

Wiecie co robią małe, słodkie dziewczynki w Afganistanie? Grzeją się w burkach? Pudło!


5. Gdy myślicie „ARABSKI POLICJANT” widzicie znudzonego, skorumpowanego wąsacza, który na pewno nic dla Was nie zrobi? 

Co powinien zrobić pojazd A, gdy spotka tego policjanta w Ramallah?



Pan jest gwiazdką YT. Doczekał się dziesiątek filmików ze swoim udziałem i został okrzyknięty palestyńskim M. Jacksonem


Najwyraźniej kocha swoją pracę.

6. Gdy myślicie „MUZEUM” w kraju arabskim, widzicie nudną kaligrafię i ceramikę?  

Na zacofanym Bliskim Wschodzie powstaje Muzeum Przyszłości. Naprawdę będzie wyglądało tak:



7. Gdy myślicie „MUZUŁMANKI” przychodzą Wam do głowy kobiety, które nigdy nie wychodzą z domu bez pozwolenia męża?  

Poznajcie pierwszy na Bliskim Wschodzie kobiecy team ulicznych wyścigów.


8. Gdy myślicie "HIDŻAB" widzicie pozbawione kobiecości, pasji, smaku życia kobiety?




9. Jeszcze raz PALESTYNA. Gdy o niej myślicie, widzicie podziemne tunele, zdewastowane domy, tragiczne obrazy z strefy wojny, przejścia graniczne, mur?

To też jest Palestyna:



10. Gdy myślicie „ISLAM” widzicie religię krzykliwych barbarzyńców, mordujących „niewiernych”?

Czy to brzmi jak krzyk terrorysty i prostaka? Nie bądźcie tacy. Zdejmijcie na chwilę gardę gniewu. Wysłuchajcie do końca.