poniedziałek, 13 lipca 2015

10 sympatycznych autorytetów świata muzułmańskiego

Sympatyczne autorytety świata muzułmańskiego, których (naszym zdaniem) warto słuchać?


Dzisiejsi muzułmanie mają wieki problem. Każdy bowiem mówi im co innego. Choć źródła religii ograniczają się do księgi Koranu i zbioru hadisów, są one interpretowane w sposób bardzo różny. Koran napisany staro arabszczyzną, pełną metafor, dwuznaczności lingwistycznych, rymowaną prozą z nieregularnym rytmem, pełen jest odniesień historycznych i sytuacyjnych. Wyrywanie wersów z kontekstu zupełnie zmienia ich sens. Co więcej jeśli nie zna się arabskiego, każde tłumaczenie Koranu, które czytamy jest jednak tylko i wyłącznie interpretacją tego tekstu. Hadisy zaś co do swojej autentyczności historycznej wciąż budzą wątpliwości historyków, także muzułmańskich. Co chwila dowiadujemy się, że któryś z nich okazał się niepewny i trudno jest niewprawnej w analizie tego źródła osobie ocenić ich autentyczność. To jeszcze nie wszystko. Islam nie jest religią scentralizowaną. Nie posiada głowy „kościoła”, która powiedziałaby nam jak mamy postępować i jak rozumieć Koran. Istnieją co prawda główne i poboczne szkoły interpretacji źródeł, lecz w dzisiejszej postmodernicztycznej rzeczywistości tracą one na znaczeniu. Po pierwsze dlatego, że młodzi muzułmanie wolą słuchać tego kto mówi w bardziej porywający sposób, a po drugie dlatego, że one same nie nierzadko nie nadążają za nowymi badaniami lingwistów, ostrożnie podchodząc do jakichkolwiek zmian w interpretacji.

Z jednej strony to dobrze. W stanie idealnym bowiem, muzułmanin nie może zrzucić na nikogo odpowiedzialności za swoje czyny. Jest zmuszony do nieustannego myślenia. Ma własne sumienie, księgę i żyje na własny rachunek. Dzięki temu też tak różne kulturowo narody i grupy etniczne wyznają islam, adaptując go do swoich własnych zwyczajów i tradycji.

Senegal:


Czeczenia:


Meksyk:



Z drugiej strony to bardzo źle. Nie wszyscy przecież są w stanie wypełnić owy obowiązek samodzielnego myślenia w sposób odpowiedzialny. Ludzie niewykształceni, borykający się z problemami, są podatni na wpływy porywczych mówców, którzy sprzedają im własną, daleką od konwencjonalnej, wersję islamu. A stąd już tylko krok od ekstremizmu, profanacji i… polityki. Islam stał się narzędziem do porywania tłumów w imię osiągnięcia własnych partykularnych interesów ekonomicznych czy politycznych. Tak formowany islam, nie wiele ma wspólnego z mainstreamowym islamem, czy nawet samymi jego źródłami. (Przeczytaj artykuł: Czy Państwo Islamskie jest naprawdę islamskie?).

Kogo więc słuchać? W sposób bezkrytyczny najlepiej nikogo J. A już na pewno nie tego, który twierdzi, że tak jest i już, nie podając przy tym konkretnych dowodów – autentycznych hadisów i wersów z Koranu, wytłumaczonych w szerokim kontekście. Kogo my lubimy słuchać i polecamy Wam niezależnie od tego jakiego jesteście wyznania? Oto nasz ranking symatycznych angielskojęzycznych badaczy islamu, którym ufamy, których szanujemy i lubimy:





1. Ali Khan Nouman

„Znaleźliśmy się w czasach w których wątpliwość jest celebrowana jako intelektualne wyszukanie, zaś pewność jest równa ciasnemu wariactwu”

Amerykanin pakistańskiego pochodzenia. Ali Khan Nouman to świetny mówca i jeszcze świetniejszy intelektualista. Choć arabski nie jest jego pierwszym językiem, zaś sam zaczął uczyć się go dosyć późno, to właśnie on stał się misją jego życia. Dlaczego i po co? To wszystko z powodu Koranu. Ali Khan wierzy, że nie znając arabskiego ucieka nam wiele ważnych językowych cudów tej księgi, niuansów, ciekawych dwuznaczności i szczegółów. Myślicie, że analizy lingwistyczne to nuda? A zastanawialiście się kiedyś czemu Bóg w Koranie mówi o sobie czasem „Ja”, czasem „My”, a czasem „On”? Dlaczego muzułmanie nazywani są ludźmi środka dokładnie w samym środku sury Krowy? Dlaczego niektóre słowa powtarzają się określoną ilość razy? Ali Khan wyjaśni Wam, że to wszystko nie jest przypadkowe.  






Ali Khan to człowiek niezwykle zabawny, który o sprawach poważnych opowie Wam takim językiem, że żaden wykład Was nie znudzi. Żarty wyciągane z jego wykładów krążą po Internecie.






I wreszcie Ali Khan to ten mówca, który nie boi się tematów trudnych. Zamach na francuskich rysowników? Pomszczenie obrazy Proroka? Zabijanie „w imię” Koranu? Ali Khan nie ograniczy się do lukrowanych słów o tym, że islam jest religią pokoju, a normalni muzułmanie nie mają ze zbrodniami nic wspólnego. Werset po wersecie, fakt po fakcie rozgrzebie każdą sprawę i wyda bezkompromisową ale i szczegółową analizję.




2. Omar Sulejman

Jego znakiem rozpoznawczym jest szeroki biały uśmiech. Nie ma chyba bardziej serdecznego i uśmiechniętego shejha od niego.  Poza wykładami na różne całkiem życiowe tematy, jest znany z pięknych serii o „super starstach” czyli postaciach ważnych dla narracji muzułmańskiej, towarzyszach Proroka, prorokach islamu.








3. Mufti  Ismail ibn Musa Menk

Choć zna go chyba cały anglojęzyczny świat muzułmański, choć brat Ismail jest muftim z…  Zimbabwe. Zapraszany jest prawie wszędzie. Znany z tego, że swoje bardzo charyzmatyczne mowy przeplata ciągłymi inwokacjami do Boga. Odziany w tradycyjne ubranko, z brodą wielką jak pięść grzmi „z ambony”: „wychwalaj kuchnie swojej żony!” Znany z wykładów o „życiu”, seriach o prorokach islamu.






4. Dr.Ingrid Mattson 


Kanadyjka, nawrócona na islam, która postanowiła naukowo zająć się tematyką tej religii. Pisze i mówi głównie o roli kobiet we wspólnocie muzułmańskiej jak i w mistycznym wymiarze oraz o wartości Koranu Zawzięcie i otwarcie krytykuje ekstremizm i wypaczenia. Jej piękna książka  “Qur'an. Historia i rola Świętej Księgi w życiu muzułmanów została wydana rok temu także w języku polskim. Jeśli wydaje wam się, że wiecie wszystko, lub chociaż dużo o Koranie, sięgnijcie po nią koniecznie. To spojrzenie całkiem inne i oryginalne.









5. Laleh Bakhtiar

To pierwsza kobieta, która przetłumaczyła Koran na angielski, robiąc (oby raz na zawsze in sha Allah) porządek z wersami, które tłumaczone były dla kobiet niezbyt przychylnie. (Czytaj artykuł: Czy islam pozwala bić kobiety?).



6. Yasmin Mogahed

Po pierwsze polecamy jej książkę „Reclaim Your Heart”. Podobno potrafi wyciągnąć z największej depresji.  Po drugie polecamy jej wykłady. Sama Yasmin koncetruje się raczej na pragmatycznej perspektywie spojrzenia na muzułmańską rodzinę, małżeństwo, macierzyństwo i ojcostwo. Słucha się jej miło. Zwłaszcza kobietom.

 






7. Sheikh Imran Hosein 

 

Uwaga! To propozycja dla ambitniejszych. Sheikh Imran nie będzie rzucał kawałami, ani starał się, abyś nie zasnął. Urodziny w 1942 roku jest WYBITNYM uczonym, muzułmańskim filozofem i eschatologiem. Zabierze Was w podróż na wskroś historii świata, filozofii,  różnych religii, polityki, gospodarki, aż do znaków końca czasu w których się specjalizuje. Jeśli interesuje Was koniec świata lub/i wyszukana, wysokiej klasy intelektualna holistyczna narracja o islamie i świecie  to Imran Hosein będzie niezastapiony.






 

8. Tariq Ramadan


Pochodzi ze Szwajcarii. Jest uczonym, filozofem , pisarzem, autorem ponad 30 książek. The Washington Post okrzyknął go muzułmańskim Marcinem Lutrem. The Time uważa, że to dzięki jego wysiłkom islam ma szanse stać się „integralnym elementem europejskiego pejzażu religijnego”. Jedna z jego książek „Śladami Proroka. Lekcje z życia Muhammada” została wydana także w języku polskim.  Przedstawia spojrzenie świeże, własne, oparte na źródłach, mądre, pasujące do obecnych czasów.

 






9. Hamza Yusuf


 The Guardian uważa, że to „najprawdopodobniej najbardziej wpływowy zachodni muzułmański uczony”. Wychował się w rodzinie prawosławnej, a jako dorosły mężczyzna nawrócił się na islam. Badaniem tej religii zajął się w sposób naukowy. Dziś jest zwolennikiem nauczania klasycznego islamu, promowania muzułmańskiej perspektywy. Komentując wydarzenia 11 września powiedział: "Islam został porwanyu na pokład tego samolotu jako niewinna ofiara”. Krytyk wszelkim form ekstremizmu i przemocy.





 

 

10. Nidal Abu Tabaq


Polskie podwórko nie doczekało się jeszcze wiodących mówców, ale jeśli macie ochotę na parę słów po polsku, to jest kogo polecić. Nidal Abu Tabaq jest muftim przy organizacji Liga Muzułmańska w Rzeczpospolitej Polskiej. Zapraszany nieustannie nie tylko przez muzułmanów, ale także przez rozmaite instytucje kulturalne po to, aby opowiadać ludziom o islamie. Robi to w sposób ciepły i serdeczny.




·       



2 komentarze:

  1. Zrobicie kiedyś odwrotną listę. Chciałbym wiedzieć kogo uważacie za najmniej sympatycznych autorytetów społeczności muzułmańskiej.

    OdpowiedzUsuń