niedziela, 26 lipca 2015

Najstarszy Koran na świecie

Na pewno przeglądając zeszłotygodniową prasówkę, natchnęliście się na tytuł sugerujący odnalezienie najstarszego egzemplarza manuskryptu Koranu. O co tyle zamieszania i co tak naprawdę oznacza to odkrycie?

Kiedy powstał Koran?


Dla muzułmanów odpowiedz jest prosta. W okolicy 40 urodzin prorok Muhammad przebywać miał w odosobnieniu, oddając się temu co tak bardzo lubił – medytacji i rozmyślaniom. Siedząc w grocie Hira nawiedził go Anioł Dżibril (Gabriel – ten sam, który zwiastował  narodzenie Jezusa z Nazeretu) i po raz pierwszy objawił mu wersy Koranu. Objawienia powtarzały się przez następnych 20 lat, aż do śmierci proroka. Dżibril przekazywał Muhamamdowi Koran w sposób oralny, kawałek po kawałku, co jakiś czas sprawdzając  czy Muhamamda pamięć nie zawodzi, odsłuchiwał recytację w wykonaniu Proroka. Muhammad kolejne wersy przekazywał swoim towarzyszom, którzy tak jak on uczyli się go na pamięć i przekazywali dalej. Wiemy, że za życia Muhammada żyło wiele osób – w tym niektóre z jego żon – które znały cały Koran na pamięć. Do dziś oralna tradycja przekazywania Koranu za pomocą pięknej recytacji, a co za tym idzie uczenia się księgi na pamięć jest dla muzułmanów bardzo ważna. Twierdzą, że  dzięki temu nawet gdyby spalono wszystkie egzemplarze Koranu, które istnieją obecnie na Ziemi, jego treść i tak przetrwa. Więcej o recytacji Koranu czytaj TUTAJ.


 Kiedy Koran został spisany?

Według muzułmańskiej tradycji kompilacja Koranu miała miejsce za panowania Abu Bakra, pierwszego kalifa, a dokonał jej osobisty skryba Muhammada - Zajd ibn Sabit. Według najnowszych badań wielką rolę w kodyfikacji i zapisie Koranu odegrała jedna z żon proroka Hafsa bint Umar. Dla blisko ¼ populacji Ziemi – muzułmanów – wiadomość o odkryciu egzemplarza Koranu pochodzącego z 7 wieku nie jest ani zaskakująca, ani kontrowersyjna. Odkrycie to potwierdza tylko ich wierzenia.

Wąska grupa niemuzułmańskich naukowców stawiała swojego czasu tezę, że Koran powstał długo po śmierci Muhammada. Niektórzy mówili o połowie 8 wieku, niektórzy przepuszczali nawet późniejsze datowanie, podejrzewając, że Koran spisany został dopiero za panowania kalifatu Abbasydów. Czy nowe znalezisko naprawdę tak bardzo zrewolucjonizuje spojrzenie na tekst źródłowy islamu?

Ostatnie badania nad najwcześniejszym manuskryptem znalezionym w Jemenie w 1972,  wzkazywały już, że Koran został spisany w okolicy 650. Oznacza to pojawienie się pisemnej wersji co najmniej za czasów panowania drugiego kalifa - Uthmana, który był także zięciem proroka i uczył się Koranu bezpośrednio od niego.




W zeszłym tygodniu świat obiegła wiadomośc o nowym odkryciu. Fragmenty Koranu odnalezione na Uniwersytecie  Birmingham datowane są na czas życia proroka, lub czas  zaraz po jego śmierci. Badania lokalizują datację powstania manuskryptów pomiędzy 568 -  645 (po narodzinach Chrystusa) , co jest bliskie datowaniu misji proroczej Muhammada (ok. 610-632r. ).Birmingham to jedno z najbardziej wielokulturowym miast na świecie, gdzie aż 20% mieszkańców wyznaje islam. O ironio J




Brak komentarzy:

Prześlij komentarz