niedziela, 12 lipca 2015

9 kanałów z symatycznymi wiadomościami


Jesteście spragnieni większej ilości sympatycznych wiadomości? Wydaje Wam się, że tak trudno je znaleźć? A jeśli nawet to na pewno nie po polsku?  Przedstawiamy Wam naszą listę polskich (!) kanałów o islamie i różnych regionach świata związanych z kulturą muzułmańską. Kolejność przypadkowa.


Gdy w 2001 roku wyjeżdżałam z Polski, nie miałam pojęcia, ze moja podroż zakończy sie tak daleko, w Emiratach. Jednak dotarłam tutaj, z jedna walizka w reku i biletem w jedna stronę. Od razu wiedziałam, że zostanę w tym kraju na dłużej i tak mija juz piaty rok – pisze autorka fejsbukowego bloga.

Jest Polką, muzułmanką, mamą i mężatką, która mieszka w Emiratach. Jej relacje z „arabskiego świata”, refleksje na temat życia w kraju i  religii czyta prawie 3000 stałych fanów. Niezwykłym atutem są piękne zdjęcia, przez które autorka dzieli się z nami swoją arabską codziennością.


Stowarzyszenie Arabia.pl powstało w 2002 roku i jest największą platformą w Polsce, która w rzeczowy sposób przygląda się kulturze arabskiej, a czasem także muzułmańskiej. W projektach Arabii biorą udział nie kto inny, a pracownicy naukowi,  podróżnicy, co nadaje jej misji charakter popularno – naukowy. Arabia publikuje on line dobre teksty, wspiera organizację warsztatów, eventów,  realizuje dużo projektów, działa na rzecz dialogu międzykulturowego, wydawnictwom, konferencjom i fajnym wydarzeniom.


To czasopismo muzułmańskie wydawane w Polsce od 2004 roku. Przez długi czas można było je znaleźć w Empikach, a nawet salonach HDS, dziś najprościej zamówić przez www.as-salam.pl.
Jak pisze wydawca:

As-Salam” wpisuje się w nurt perspektywy dialogu kultur w przeciwieństwie do postawy określanej jako „zderzenie cywilizacji”, która kładzie nacisk na ich konfrontację. Wobec wielu przekłamań w mediach masowych czasopismo stanowi cenne i autentyczne źródło wiedzy dotyczącej islamu. Skierowane jest zarówno do społeczności muzułmańskiej w Polsce, jako inicjatywa edukacyjna oraz platforma integracji, ale również do szerokiej rzeszy osób otwartych na poznawanie innych kultur i zainteresowanych dorobkiem intelektualnym świata muzułmańskiego. „As-Salam” jest czasopismem dla osób o otwartych umysłach, zafascynowanych wielokulturowością i różnorodnością świata. - pisze redakcja

Nie ma chyba bardziej popularnej strony fejsbukowej na temat islamu od „Islamu po polsku”. Czyta go 16 000 użytkowników. Na czym polega ten fenomen? Blog jest personalną narracją autora o islamie na którą składają się przemyślenia osobiste, ale także opatrzone komentarzem wersety Koranu, hadisy i cytaty wpływowych komentatorów źródeł muzułmańskich. Autor podnosi często tematy trudne – np. jak zachować się podczas świąt Bożego Narodzenia, czy ISIS jest naprawdę organizacją muzułmańską, czy muzułmanie kochają Jezusa? Generalnie nie boi się żadnego tematu, a blog aktualizuje się niemal codziennie.
Projekt z założenia (i nazwy) miał być regionalny, ale autorki trochę się rozhulały. Czytelnicy mogą liczyć na stałe serię postów, które przedstawiają informację czysto religijne, których zwyczajnie po polsku nigdy do tej pory nie było. Poznamy więc historie muzułmańskich proroków, opowieści o towarzyszach prorokaMuhammada, tłumaczenia hadisów poukładane w tematyczny sposób w tak zwane "dobre rady". Poza aktywnością internetową grupa podejmuje strasznie fajne inicjatywy we współpracy z domami kultury, muzeami i szkołami. Przebierają niemuzułmanki w hidżaby, po to, aby wytłumaczyć czemu same je noszą, spotykają się z rabinami i neopoganami, żeby uświadomić młodzieży różnorodność religijną na świecie, dają się wypożyczać jako książki w żywych bibliotekach. I to naprawdę nie wszystko!
To wieści z Maroka. Nie tylko te sympatyczne, ale ze strony bije wielka sympatia do tego kraju różnorodności. Portal zbiera informacje z różnych kanałów informacyjnych o tym co w Maroku słychać.
To kanał FB prowadzony z wielką finezją i smakiem.

Jeśli uwielbiasz sztukę, literaturę a do tego jesteś gotowy, żeby przekroczyć granicę i wzbić się na wyżyny swoich wyobrażeń o Oriencie...

Gromadzi przepiękne zdjęcia głównie z muzułmańskich rejonów świata, przelatane cytatami orientalnej literatury. Każdy post umila dzień w magiczny sposób zwłaszcza, gdy w Polsce pogoda nie dopisuje.

8. Bewildered in Morocco


Maroko po raz drugi. Jednak nie można nie wspomnieć o projekcie Bewildered in Morocco. Blog – fejsbukowy, jak i ten w postaci strony www, pisany jest co prawda po angielsku, lecz przez całkiem niezwykłą Polkę. Monika podjęła kilka lat temu spontaniczną decyzję. Wyjechała „na chwilę”, „nie na serio” i „raczej tylko po przygodę” do Maroka, aby przez kilka miesięcy uczyć tam angielskiego. Została do dziś. Pisze o Maroko z punktu widzenia Polki, o kulturze, tradycjach, niezwykłych miejscach, podróżach, pragmatycznych radach jak samotna kobieta może dać sobie radę w Maroko, czy to podróżując czy po prostu mieszkając.  Wszystko dopełnia niezwykła szata graficzna, piękne zdjęcia… trudno jej nie zazdrościć.

 

fb: https://www.facebook.com/bewilderedinmorocoo


 

 

9. Magazyn Al-Islam


Czytadło on line, tworzone przez polskich szyitów. Choć społeczność szyicka w Polsce nie jest zbyt liczna, a projekt jest dość świeży, zdążył już zamieszać w polskim Internecie. Teksty wyróżnia niesłychana błyskotliwość i zaskakujący kunszt. Zastanawialiście się kiedyś co ma wspólnego Lew Tołstoj z islamem? Po polsku dowiecie się tego tylko tutaj. Cięty język i bezkompromisowość w opisie rzeczywistości („mokre sny o delegalizacji islamu”), duża doza samokrytyki i rzetelnych analiz. Projekt dopiero startuje, a zapowiada się bardzo obiecująco.


 

 Rozwijajcie listę razem z nami! Co jeszcze Waszym zdaniem powinno znaleźć się w rankingu?
Brak komentarzy:

Prześlij komentarz