sobota, 28 marca 2015

Innowacyjne muzułmańskie StartUp'y

Wiadomo. Muzułmanie nie są innowacyjni ani pomysłowi. Niby Arabowie wymyślili tam kiedyś algebrę ale co z tego? Dziś muzułmańskie biznesy to jedynie ropa, kebab i... kebab. No, nie?


Blisko ¼ mieszkańców globu to dziś wyznawcy islamu. To całkiem duży rynek konsumentów, choć bardzo od siebie różny. Nawet jeśli odejmiemy od tej liczby muzułmanów, którzy nie posiadają dostępu do Internetu, żyją w krajach ogarniętych skrajną biedą czy wojną to liczba i tak jest imponująca! Nic więc dziwnego, że w zawrotnym tempie powiększa się liczba nowych pomysłów na globalne projekty informacyjne, społeczne czy biznesy, które będą właśnie do muzułmanów skierowane. Globalnie. 



Tu możecie zobaczyć listę 500 najlepiej zapowiadających się muzułmańskich StartUp’ów na samym Bliskim Wschodzie i w Północnej Afryce. Jednak rynek amerykański, europejski, wschodnio azjatycki oferuje ich jeszcze więcej!

4 dni temu Ummah Wide opublikowała listę 50 najbardziej innowacyjnychmuzułmańskich StartUp’ów. Ponieważ taki profil działalności był do niedawna w pewnym sensie niszowy, nowe projekty wręcz prześcigają się w kreatywności, a bardzo wiele z nich to pomysły bez precedensu!





10 naszych ulubionych muzułmańskich StartUp’ów!


1. Halal Trip
Rynek turystyczny obfituje dziś w wiele ofert specjalnie spersonalizowanych na potrzeby klienta. Mamy oferty dla singli, dla matek z dziećmi, dla seniorów. Dlaczego nie dla muzułmanów? Podróż zorganizowana tak, aby pobożny muzułmanin bez zbędnych trosk i pokus mógł wypocząć. Jedzenie halal, plaże bez golasów, czas na modlitwę uwzględniony w planie wycieczki.  W ofercie też całkiem nietypowe punkty programu np. arabska ulica w Singapurze.




Ofertę znajdziecie tutaj: http://www.halaltrip.com/#






Szybko rozrastająca się medialna platforma publikująca po arabsku i angielsku, której celem jest zgromadzenie „dobrych wiadomości z Bliskiego Wschodu”. Założona przez Rama Chakaki, która mówi, że misja polega na dokumentowaniu i popularyzowaniu budujących narracji o arabskim regionie, jego ludziach, kulturze, rozrywce i religiach, które są dalekie od płaczliwych historii, które prezentują nam mainstremowe media.






Czytajcie, oglądajcie: http://barakabits.com/



3. Alchemiya  wzorowana na Netflix platforma umożliwiająca oglądanie filmów. Jak twierdzą twórcy muzułmanom ciężko znaleźć ofertę spełniającą ich oczekiwania w mainstreemowej telewizji. Alchemiya to pierwsza globalna muzułmańska telewizja.






Zapraszamy do oglądania: https://www.alchemiya.com/#/about


4. Jeśli zdarzy się Wam być w Londynie koniecznie odwiedźcie galerię Ahlan Art.  Znajdziecie tam współczesną sztukę inspirowaną islamem. Sztukę samych wysokich lotów.





5. Popinjay internetowy sklep z pięknie zaprojektowanymi produktami tekstylnymi wykonanymi własnoręcznie przez spółdzielnie pracowniczą. która złożona jest z 150 ubogich kobiet z pakistańskiego miasta Hafizabad. Dzięki projektowi kobiety stały się niezależne finansowo – podejmują dalszą edukację, budują własne domy, są w stanie zapewnić swoim dzieciom lepszy start w dorosłość.










6. The MuslimWriters Collective to przestrzeń dla angielskojęzycznych  muzułmanów, którzy czują zamiłowanie do pisania. Ich narracje związane z islamem znajdują dzięki platformie czytelników. Spotykają się, organizują imprezy, warsztaty, pomagają nieodkrytym talentom.  






7. Tafsir. Jak wiemy dzisiejsze czasy są dla islamu ciężkie. To czasy wielkiego rozłamu. Klasyczne szkoły szariatyczne tracą na znaczeniu, w dobie Internetu każdy ogłasza się imamem, wszyscy wygłaszają swoje własne opinie o interpretacji Koranu, jak grzyby po deszczu wyrastają nowe niebezpieczne ruchy, które z „mainstreemową” narracją o islamie nie mają zbwspólnego. WWW.tafsir.io to platforma zrzeszająca największe yt wiele autorytety świata muzułmańskiego, które DOSŁOWNIE werset po wersecie tłumaczą znaczenie Koranu.



8. November Culture. StartUp’y związane z modą to żadna nowość. Wiadomo nie od dziś, że w sieci działają znane „hidżabistki”, które na kanałach youtube chętnie pokażą jak upiąć  chustę na 1500 sposobów. Moda muzułmańska to jeden z tych obszarów, który rozrasta się od lat w wielkim tempie. November Culture założony przez malezyjską piosenkarkę, oferuje kolekcje modowe w wersji „modest”  ale i „modern”. Pomagają ubrać się „po bożemu” ale i modnie, ładnie, nowocześnie. Okazuje się, że nie trzeba wskakiwać w abaje, ani przebierać się za beduinkę, żeby zasłonić co trzeba.





Podobny nowy i bardzo efektowny StartUp godny polecenia (z wysyłką z UK) to Hijup.com

Dla muzułmanek ekolożek, przygotowały nawet specjalną recyklongową kolekcję!




9. Ibraheem Toy House pierwszy brytyjski (wysyłka na całą Europę) sklep z zabawkami dla najmłodszych muzułmanów. W ofercie: książki, lalki, gry edukacyjne, zestaw „zbuduj meczet”, a nawet kolorowe dywaniki do modlitwy w sam raz dla dzieci.








10. Muslim crowfunding. Launchgood czy MuslimcrowfundingKto nie wie co kryje się pod tym angielskim słowem, niech przypomni sobie polski portal siepomaga.pl. Platforma  umożliwia organizacjom pozarządowym, szkołom, meczetom, osobom prywatnym zorganizowanie za ich pośrednictwem zbiórki pieniędzy na realizację projektu charytatywnego, edukacyjnego czy religijnego. Muzułmanie z całego świata mogą wesprzeć dowolną  kwotą takie pomysły jak wydanie muzułmańskiego magazynu w UK, pomoc charytatywną dla dzieci z Palestyny czy remont wiejskiego meczetu w Indiach. 







Brak komentarzy:

Prześlij komentarz